Tipy a Triky‎ > ‎

Viete o tom, že v eShope predávajú predovšetkým fotografie?

Trocha teórie na začiatok.

Fotografie produktov sú kľúčovým elementom, ktorý rozhoduje o úspechu každého eShopu. Keďže návštevníci eShopov nemajú možnosť chytiť, podržať, ovoňať alebo inak sa oboznámiť s produktami, fotografie sú teda jedinou formou, ktorá im umožní bližšie sa s produktami zoznámiť. Čím aktraktívnejšie sú fotografie produktov, tým väčšia je šanca, že sa zákazníci rozhodnú produkt v eShope zakúpiť.

Predstavte si, že chcete kúpiť neznámy produkt, ktorý ste doposiaľ "nedržali v ruke". Kúpili by ste si nekvalitne odfotený a odprezentovaný produkt, alebo by ste si radšej zvolili produkt s menším počtom funkcií, avšak odfotený na profesionálnej úrovni? Určite mnohí z vás sa rozhodnú pre druhú možnosť...

Ak sa chystáte fotografovať produkty vo vašom eShope, odporúčame vám riadiť sa nasledujúcimi tipmi. Nezáleží, aký fotoaparát používate, s týmito radami môžete okamžite zlepšovať úroveň fotografií vo vašom eShope.

Vypnite blesk.

Vypnite blesk. Odraz svetla na produkte nevyzerá dobre a podpíše sa pod to, že vaše produkty budú vyzerať neprofesionálne (a teda menej dôveryhodne). Namiesto blesku a izbových svetiel sa spoľahnite na prirodzené denné svetlo. Ak je to možné, foťte čo najbližšie k zdroju prirodzeného svetla (oknu alebo dverám). Snažte o to, aby bolo svetlo čo najrozptýlenejšie. Podobne ako sa pri portrétovej fotografii rozptýlené svetlo podpíše pod príjemné tóny a kontúry bez ostrých tieňov, bude mať rozptýlené svetlo podobnú silu aj pri produktovej fotografii.

Odstráňte rušivé elementy.

Odstráňte všetky objekty a prvky, ktoré priamo nesúvisia s produktom, alebo sa nepodielajú na celkovej téme fotografie. Jedná sa o akýkoľvek šum, rušivé elementy a objekty, ktoré s produktom priamo nesúvisia. Zapamätajte si—to, čo potencionálneho zákazníka zaujíma, je produkt samotný (napríklad notebook, mobilný telefón, kabelka). 

Používajte jednoduché scény.

Najjednoduchším spôsobom, ako produkt odfotiť, je umiestniť ho na kus matnej látky alebo papiera. V prípade potreby môžete fotografiu oživiť použitím jednoduchého vzoru—snažte sa však o to, aby vzor nebol dominantnejší, ako samotný produkt. 

V špecifických prípadoch, kedy viac ako na samotnom produkte závisí na finálnom výsledku, je vhodné produkt ukázať "v akcii". Ak predávate oblečenie, môžete použiť modelku. Ak ponúkate kuchynský strúhač, vytvorte scénu, na ktorej bude prezentovaný spolu s "výsledkom" jeho práce. V žiadnom prípade však nezabudnite, že váš produkt musí dominovať samotnej scéne a pri pohľade na fotografiu vám zrak musí okamžite padnúť práve na produkt. Ak sa tak neudeje, upravte scénu.

Zamerajte sa na detaily.

Keďže ľudia sa vo vašom eShope nemôžu dotknúť produktov a zblízka si ich obzrieť, pomôžte im k tomu. Dôležité detaily produktu odfoťte zblízka a s použitím najnižšej možnej clony. Výsledkom budú fotografie s ostrými detailami a príjemne rozmazaným pozadím.

Túto metódu môžete použiť u všetkých produktov, ktoré obsahujú malé ale príjemné detaily. U šperkov sa napríklad môžete zamerať na detail vzoru, u mobilných telefónov na detail spracovania tlačidiel, u oblečenia napríklad na elegantné zošivy a podobne.

Testujte. Pýtajte sa.

Profesionálom sa stáva, že zabúdajú na zákazníka, ktorý má často jednoduchší názor a pohľad na vec. Predtým, ako začnete fotiť, skúste niekoľko testovacích fotografií ukázať nestranným osobám. Ideálne takým, ktoré môžu byť vašimi potencionálnymi zákazníkmi. Ak ich fotografie presvedčia, začnite fotiť.

Inšpirujte sa.

Učte sa od najlepších.